Η Περίλι «έγραψε Ιστορία» για το Σαν Μαρίνο

Newsroom
Viber Whatsapp Μοιράσου το
Το αργυρό μετάλλιο της Αλεσάντρα Περίλι στην σκοποβολή, έχει μία ιδιαίτερη θέση στην Ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων. Και αυτό, επειδή η 33χρονη πρωταθλήτρια από τον Αγιο Μαρίνο «έγραψε» την χώρα της στα... βιβλία της κορυφαίας διοργάνωσης, ως η μικρότερη της υφηλίου, που κατέκτησε μετάλλιο στην παγκόσμια γιορτή του αθλητισμού.

Με πληθυσμό μόλις 34.000 κατοίκους, ο Αγιος Μαρίνος που βρίσκεται στην κεντρική Ιταλία, συμμετέχει στους Ολυμπιακούς Αγώνες από την διοργάνωση του 1960, που φιλοξενήθηκε στην Ρώμη.

Πριν από το μετάλλιο της Περίλι, η μικρότερη χώρα με παρουσία στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων, ήταν οι Βερμούδες, ενώ αξίζει να σημειωθεί, ότι πριν από εννέα χρόνια στην διοργάνωση του Λονδίνου, η τότε 24χρονη σκοπεύτρια κατέλαβε την 4η θέση στο αγώνισμα.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι οι Βερμούδες, ένα μικρό Αρχιπέλαγος 70.000 κατοίκων, κατέκτησαν το πρώτο τους χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες, την περασμένη Τρίτη, μετά την επικράτηση της Φλόρα Ντάφι στο τρίαθλο.

«Είμαι πολύ υπερήφανη, γιατί εργάσθηκα πολύ σκληρά για να έλθει αυτή η επιτυχία. Είμαστε μία μικρή χώρα, αλλά πολύ υπερήφανοι», δήλωσε φανερά ικανοποιημένη η Περίλι.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ακολουθήστε το insider.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.