Στην 36η θέση ο Παπαμιχαήλ, στα 50χλμ βάδην

Newsroom
Viber Whatsapp Μοιράσου το
Ο Ντάβιντ Τόμαλα θριάμβευσε στα 50 χιλιόμετρα βάδην ανδρών του Ολυμπιακού τουρνουά στίβουμ χαρίζοντας το 4ο χρυσό μετάλλιο στην Πολωνία στους Αγώνες του Τόκιο, καθώς έκοψε πρώτος το νήμα μετά 3 ώρες, 50 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα.

Ο Ντάβιντ Τόμαλα θριάμβευσε στα 50 χιλιόμετρα βάδην ανδρών του Ολυμπιακού τουρνουά στίβουμ χαρίζοντας το 4ο χρυσό μετάλλιο στην Πολωνία στους Αγώνες του Τόκιο, καθώς έκοψε πρώτος το νήμα μετά 3 ώρες, 50 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Τζόναθαν Χίλμπερτ με επίδοση 3:50:44, ενώ τρίτος ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Καναδός Έβαν Ντάνφι, ο οποίος κατάφερε στα τελευταία μέτρα να καλύψει την απόστασή του από τον Ισπανό Μαρκ Τουρ και να φτάσει στο χάλκινο μετάλλιο με 3:50:59.

Στην 36η θέση, με χρόνο 4:12:49, ολοκλήρωσε τον αγώνα του ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, στην τρίτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο 32χρονος πρωταθλητής από την Καρδίτσα είχε βγει 22ος στους Αγώνες του Λονδίνου το 2012 και 28ος στο Ρίο το 2016.

Ο Τόμαλα είχε πολύ σταθερό ρυθμό από τα πρώτα χιλιόμετρα, πήρε απόσταση ασφαλείας από τους υπόλοιπους αθλητές και τερμάτισε 36 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Χίλμπερτ.

Από τα πιο «δυνατές» στιγμές στον αγώνα των 50 χιλιομέτρων βάδην, ήταν δίχως άλλο εγκατάλειψη του 43χρονου σπουδαίου Γάλλου Γιοάν Ντινίζ, κατόχου του Παγκοσμίου Ρεκόρ με 3:32.33 (επίδοση που σημείωσε τον Αύγουστο του 2014 στη Ζυρίχη), ο οποίος δεν άντεξε να βγάλει τον τελευταίο αγώνα της καριέρας του. Αντιμετώπισε καθ’ όλη τη διάρκεια της κούρσας πολύ έντονες στομαχικές διαταραχές και στο 28ο χιλιόμετρο εγκατέλειψε.

Ο Γκαρσία τερμάτισε για 8η (!) φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες

Μία ξεχωριστή σελίδα στην Ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, ανήκει από σήμερα (06/08) στον Χεσούς Ανχελ Γκαρσία Μπραγκάντο. Σε ηλικία 51 (!) ετών, ο Ισπανός βαδιστής, τερμάτισε για 8η (!) διαδοχική φορά στα 50χλμ των Ολυμπιακών Αγώνων, δημιουργώντας ένα απίθανό ρεκόρ.

Ο Γκαρσία κατετάγη στην 35η θέση του αγώνα που διεξήχη για την διοργάνωση του Τόκιο (σ.σ. μία καλύτερη από τον Ελληνα πρωταθλητή, Αλέξανδρο Παπαμιχαήλ) και συμπλήρωσε ένα εντυπωσιακό σερί, καθώς άρχισε την Ολυμπιακή του πορεία στους Αγώνες που φιλοξενήθηκαν στην Βαρκελώνη το 1992 κι έκτοτε δεν έχει χάσει ούτε μία φορά την κορυφαία αθλητική γιορτή του πλανήτη.

Τα 50 χλμ βάδην, ένα από τα πιό επίπονα αγωνίσματα, βγαίνουν από το Ολυμπιακό πρόγραμμα και κατά συνέπεια, ο Πολωνός, Ντάβιντ Τόμαλα, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, θα είναι ο τελευταίος Ολυμπιονίκης στην Ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ακολουθήστε το insider.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.