![Ποιος βάζει 700 εκατ. σε έντοκα σχεδόν μηδενικών αποδόσεων - Οι υπέργηροι των Επιτροπών…](/sites/default/files/styles/cover_image_725x500/public/imported/articles/2019-12/trapezaellados.jpg?itok=DH4h5tKk)
Mε προβληματισμό στέκονται οι τουριστικές επιχειρήσεις που αναζητούν αντικαταστάτες των Ρώσων τουριστών. Η αλήθεια είναι πως η χώρα μας δεν είναι εκείνη που αντιμετωπίζει το ισχυρότερο πρόβλημα. Πολύ μεγαλύτερο θέμα από εμάς αντιμετωπίζει η Κύπρος.
Εν τω μεταξύ υπάρχουν ελληνικές ή για την ακρίβεια και ελληνικές επιχειρήσεις που εξήγαγαν στη Ρωσία και δεν θα πληρωθούν. Όλοι αναμένουν μέτρα στήριξης για την ακρίβεια και όχι μόνον. Εν αναμονή λοιπόν των αποφάσεων της ΕΚΤ και της Commission.
500 εκατ. μέρισμα διανέμει η ΤτΕ στο Ελληνικό Δημόσιο. Not bad at all. Συμπαθητική απόδοση και για τους ιδιώτες μετόχους. Το ότι η Κεντρική Τράπεζα της χώρας συνεχίζει να διαπραγματεύεται στο Χ.Α. αυτό αποτελεί μια διαφορετική ιστορία.
Eν τω μεταξύ οι τράπεζες στέκονται λίγο αμήχανα μπροστά στις εξελίξεις οι οποίες ακόμη δεν είναι σαφείς.
Δεν αποτελεί εύκολη άσκηση η αποτίμηση στην παρούσα φάση. Τα διεθνή οικονομικά συστήματα χτυπούν τη Ρωσία σε δύο επίπεδα: Εστιασμένα σε μεγάλους οικονομικούς στόχους, αλλά και ευρύτερα σε μέτρα που πλήττουν το Ρώσο καταναλωτή. Στο πρώτο επίπεδο ανήκουν οι μεγάλες επιχειρήσεις της χώρας και οι ολιγάρχες στο δεύτερο ο απλός πολίτης που χθες αντιμετώπισε capital controls και αδυναμία στη λειτουργία των καρτών του.
Εντός των επομένων ωρών θα καθοριστούν οι τράπεζες που αποκλείονται από το σύστημα SWIFT.
H E.E. εξετάζει επτά ρωσικές τράπεζες, προκειμένου να τις αποκλείσει. Στις τράπεζες αυτές περιλαμβάνονται οι VTB Bank και Bank Rossiya. Επιπλέον συγκαταλέγονται οι Bank Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank PJSC, Sovcombank PJSC και VEB.RF. Ωστόσο ο κατάλογος δεν περιλαμβάνει τις Sberbank ή την Gazprombank, ενώ η τελική λίστα θα πρέπει να συμφωνηθεί με εταίρους, συμπεριλαμβανομένων των ΗΠΑ.
Ο Οδυσσέας Αθανασίου, CEO της Lamda Development, αποτελεί πλέον μέλος, του νέου ΔΣ της MKO Endeavor. Η συμμετοχή του κ. Αθανασίου στο Δ.Σ, σε μια από τις σημαντικότερες ΜΚΟ για την επιχειρηματικότητα, αποτελεί μια ακόμα επιβεβαίωση του διευρυμένου ρόλου που θα διαδραματίσει η εταιρεία στο μετασχηματισμό του επιχειρηματικού μοντέλου στην Ελλάδα με βασικό άξονα και το έργο στο Ελληνικό.
Μια όμως και αναφέρθηκα σε ΔΣ, μερικές φορές αναρωτιέμαι γιατί κάποιες εταιρίες δεν αναρτούν βιογραφικά μελών του ΔΣ. Είναι τυχαίο ή έχουν κάτι να κρύψουν; Προς το παρόν μένω σε αυτό και θα επανέλθω με λεπτομέρειες γιατί η συγκεκριμένη υπόθεση αρχίζει να μου προκαλεί το ενδιαφέρον.
Όπως μου προκαλεί το ενδιαφέρον το γεγονός ότι σε κάμποσες επιτροπές ελέγχου εισηγμένων συμμετέχουν κυρίως ως Πρόεδροι συνταξιούχοι υπέργηροι πρώην ορκωτοί ελεγκτές. Η προσέγγιση δεν έχει ρατσιστικά χαρακτηριστικά αλλά επαναλαμβανόμενες καταστάσεις τέτοιου είδους δείχνουν ότι είτε το θεσμικό πλαίσιο πάσχει και δεν πάει κανένας ενεργός ή υπάρχει άλλου είδους σκοπιμότητα.
Ήθελα τέλος να ρωτήσω με εκείνο το κεφάλαιο των ασφαλιστικών οργανισμών και ΝΠΔΔ που διαχειρίζεται η Τράπεζα της Ελλάδος μήπως ασχολείται κανείς ώστε να εκσυγχρονιστούν οι διαδικασίες και να υπάρξουν και τίποτα αποδόσεις για τα ταμεία; Κρίσιμα ερωτήματα αποτελούν για παράδειγμα σε τι είδους χαρτοφυλάκιο επενδύονται τα κεφάλαια και αν η διαχείριση που γίνεται ωφελεί τα ασφαλιστικά ταμεία και εν προκειμένω τον ΕΦΚΑ; Εγώ για παράδειγμα αναζητών το benchmark και δεν το βρίσκω και αναρωτιέμαι για παράδειγμα γιατί πρέπει να υπάρχουν επενδεδυμένα πάνω από 700 εκατ. σε έντοκα μηδενικών αποδόσεων. Έτσι είναι η σωστή διαχείριση των κεφαλαίων των νομικών προσώπων και των ασφαλιστικών οργανισμών;
Διαβάστε περισσότερα άρθρα της στήλης BACKSTORY
Ακολουθήστε το insider.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο.